TRENERKA ROKU

                                                                              

 

Miło jest nam poinformować, że TRENERKĄ ROKU 2014w polskim łucznictwie została Helena MACHERA. To zaszczytne wyróżnienie przyznała Kapituła Polskiego Związku Łuczniczego na Gali, która odbyła się w dniach 24-26.10.14 roku w Prudniku.

Przygodę z łucznictwem rozpoczęła w 1968 roku w SKS Starcie Strzelin. Łucznictwo było tam jedyną sekcją dla dziewcząt. Dostała się pod opiekę Stanisława JANUSZKIEWICZA, który nauczał ją łuczniczego „abecadła”. W 1970 roku, kiedy sekcję przeniesiono do Spółdzielczego Klubu Sportowego „Burza” we Wrocławiu nie zrezygnowała z treningów, chociaż dojazdy ze Strzelina do Wrocławia pochłaniały sporo czasu. Ten wysiłek się opłacił. W 1970 roku zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata Juniorek, brązowy medal na OOM i awansowała do Kadry Narodowej Juniorów osiągając w tej kategorii liczne sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Szczyt kariery zawodniczej osiągnęła w środku lat osiemdziesiątych. W 1983 roku została Halową Mistrzynią Kraju ustanawiając rekord Polski. W 1984 roku zdobyła kolejny tytuł Mistrzyni Kraju na otwartych torach i miała zapewniony wyjazd na XXIII Olimpiadę do Los Angeles. I wtedy  przeżyła swoje największe życiowe rozczarowanie. Ogłoszony bojkot Igrzysk Olimpijskich przez ówczesne władze ZSSR poparło 15 państw bloku wschodniego w tym Polska, łamiąc wiele karier wprzęgając do sportu bzdurne teorie polityczne. Na otarcie łez wzięła udział  w zawodach przyjaźni w socjalistycznym sosie w Pilźnie zajmując 4 miejsce w drużynie kobiecej i 8 miejsce indywidualnie. Zdegustowana, chciała zrezygnować ze sportu, ale jej wielki przyjaciel i trener Ryszard ŻYŁKA przekonał ją, że nie można z tego powodu rezygnować. Jeszcze w 1985 roku Helena Machera sięgnęła po kolejny tytuł Mistrzyni Polski Seniorek.

W 1986 roku kończy karierę sportową i zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży łuczniczej w SKS „Burza” Wrocław.

W wyniku złej polityki finansowej i niegospodarności władz SKS Burza Wrocław, w 2004 roku podjęto decyzję o likwidacji dwóch wiodących sekcji: łucznictwa                      i podnoszenie ciężarów. To był kolejny wielki cios jaki doznała w swojej karierze sportowej. Ale nie poddała się. Na przekór problemom i trudnością, dzięki wielkiej przychylności dyrekcji ZS nr 3 we Wrocławiu 18 listopada 2004 został zarejestrowany Uczniowski Klub Sportowy „Talent. Pomimo braku prawdziwej bazy sportowej  na sukcesy nie trzeba było długo czekać.

Jeszcze w 2005 roku „bierze” łuk bloczkowy do ręki by „wystrzelać” na Mistrzostwach Polski rekordy Polski na wszystkich odległościach i zająć I miejsce w Indywidualnej Olimpijskiej Rundzie FITA w kategorii łuków bloczkowych.

Znana ze swego uporu w 2006 roku stawia sobie ambitne zadanie budowa toru łuczniczego. Dzięki wsparciu technicznemu Gminy Wrocław oraz dotacji na poprawę bazy sportowej Urzędu Marszałka przystąpiono do budowy. W dniu 13.09.2008 tor został oficjalnie otwarty.  IV Mistrzostwa Wrocławia były pierwszymi zawodami, które na nim rozegrano.

Wychowawca wielu pokoleń medalistów Mistrzostw Polski, Europy i reprezentantów kraju we wszystkich kategoriach wiekowych. Społecznik, blisko 30 lat pełni funkcje w Zarządzie Dolnośląskiego Związku Łuczniczego i Dolnośląskiej Federacji Sportu.  Od 11 lat jest Prezesem Dolnośląskiego Związku Łuczniczego.

Świetnym szkoleniowiec, organizator, wychowawca i przyjaciel młodzieży.

 
Gratulujemy

Możesz również polubić…