OGÓŁNOPOLSKI TURNIEJ KLASYFIKACYJNY KADRY. MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ Z OKAZJI 772 ROCZNICY BITWY POD LEGNICĄ

W dniach 26-28.04.13 r. w Legnicy wyznaczyła sobie spotkanie czołówka polskich łuczników. Równolegle z Turniejem Klasyfikacyjnym Kadry rozegrano MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ ŁUCZNICZY Z OKAZJI 772 ROCZNICY BITWY POD LEGNICĄ

 

Bitwa pod Legnicą rozegrała się 9 kwietnia 1241 roku. Naprzeciwko siebie stanęły wojska chrześcijańskie i Mongołowie zwani Tatarami. Wojska chrześcijańskie pod wodzą księcia śląskiego, krakowskiego i wielkopolskiego Henryka II Pobożnego złożone z rycerstwa polskiego i trzech zakonów: templariuszy, joannitów i krzyżaków poniosło klęskę. Początkowo wydawało się, że rycerstwo wygra bitwę, kiedy z trzymanych przez Mongołów na kijach „smoczych głów” – być może latawców – zaczął wydobywać się gryzący dym. Rycerze przestraszyli się i rozluźnili szyk. Konie spłoszyły się. Tymczasem Tatarzy ruszyli do decydującego natarcia. Książę Henryk został otoczony wraz ze swym wojskiem. Poległ on i prawie wszyscy jego żołnierze. Tylko nielicznym udało się wydostać z pola walki.
Bitwa odbiła się szerokim echem w całym chrześcijańskim świecie. Jeszcze bardziej obawiano się Mongołów. Jednak wkrótce po bitwie siły mongolskie ruszyły na Węgry aby dołączyć do sił Batu–chana. Jednak na wieść o śmierci wielkiego chana – Ugedeja – powrócili do Azji i na jakiś czas ustały ich najazdy na Europę.

W zawodach kadry uczestniczyli z naszego klubu w kategorii wiekowej seniora : Anna HUK i Paweł MARZEC oraz Adrianna TRZEBIŃSKA w kategorii juniora. W związku, że strzelali tylko 1 FITĘ zajęli w kwalifikacjach odległe miejsca. W pojedynkach każdy z każdym najlepiej wypadł Paweł wygrywając 6 z 13 i zajął 10 miejsce. Wyniki sprawdzianu kadry przedstawiamy w tabeli

Możesz również polubić…