TRZY KWALIFIKACJE NA OGÓLNOPOLSKĄ OLIMPIADĘ MŁODZIEŻY W ŁUCZNICTWIE

 

 

I Runda Pucharu Polski Juniorów Młodszych odbyła się w dniach 7-8.05. br. w Supraślu.

 

         Supraśl to położony w centrum Puszczy Knyszyńskiej niezwykły zakątek Podlasia. Miasto o barwnej 500-letniej historii, której świadectwem są liczne zabytki architektoniczne. Prawa miejskie Supraśl otrzymał w I połowie XIX wieku. Według danych z 2010 roku miasto liczy 4621 mieszkańców.

           
            Już przed II wojną światową słynął z dobrego klimatu, przyjeżdżano tu nie tylko w celu podreperowania zdrowia, ale również dla krajobrazu, którym zachwycano się bez względu na porę roku. Ten niezwykły zakątek Podlasia to kraina o barwnej tradycji, ciekawej kulturze i osobliwej przyrodzie. Charakteryzuje go urozmaicony krajobraz, który tworzą liczne, pokryte lasami wzgórza i doliny niewielkich rzek. Z południowo-wschodnich krańców Wysocczyzny Białostockiej wypływa malownicza rzeka Supraśl (niegdyś Sprząśla), która swój początek bierze na wysokości 151 m n.p.m., wśród bagien, a bieg kończy w Narwi.

         Około 70 procent powierzchni gminy zajmują lasy Puszczy Knyszyńskiej. Nieskażone cywilizacją, najcenniejsze i dziewicze jej fragmenty objęte są granicami rozległego Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej imię prof. W. Sławińskiego. Jest to największy obszar chroniony tego typu w Polsce. Powstał w 1987 roku i zajmuje obszar blisko 75 tysięcy hektarów. W roku 1999 Supraśl uzyskał status uzdrowiska.
 
                 Do najcenniejszych zabytków Supraśla należy obiekty klasztorne do których należy :                                                                                     – Cerkiew Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny,

                            – Pałac Archimandrytów,

                            – Barokowe budynki klasztorne,

                            – Brama-dzwonnica zbudowana w 1752 roku,

                            – Cerkiew św. Jana Teologa .
 
         W tak pięknym otoczeniu przez dwa dni niestety w deszczu i przenikliwym zimnie o kwalifikacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, które odbędą się  w Teresinie walczyli nasi reprezentacji. Miło jest nam zakomunikować, że :
         Ada TRZEBIŃSKA została zwyciężczynią I Rundy Pucharu Polski Juniorów Młodszych pokonując w finale Annę HUK reprezentantkę „Tatara” Legnickie Pole.
         Paweł MARZEC zajął 3 a Michał GREC 7 miejsce premiowane startem w OOM.
Dwaj pozostali nasi reprezentanci Jakub PAJĄCZEK i Paweł BURCHART zostali sklasyfikowani poza pierwszą 14 i swojej szansy na udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży będą „szukać” w Kołobrzegu w II Rundzie Pucharu Polski Juniorów Młodszych, która odbędzie się w dniach 11-12.06.br. Oprócz tej dwójki o prawo startu w OOM może będą mogły powalczyć nasze zawodniczki: Katarzyna ŁUKOJKO, Dominika BIELECKA, Monika KOBOSKO. Agnieszka BACZEWSKA.
 
            Gratulujemy trójce szczęśliwców i życzymy powodzenia pozostałym zawodnikom.

Możesz również polubić…