PIWNICZNA-ZDRÓJ MIEJSCEM ZGRUPOWANIA SZKOLENIOWEGO ZIMA 2011 R

Królewskie Wolne Miasto Piwniczna zostało założone w Dolinie Popradu 1348 r. na mocy dekretu króla Kazimierza III Wielkiego i miało spełniać funkcje obronne granic Rzeczpospolitej. Pierwotna nazwa osady to Piwniczna Szyja i odnosiła się do „wąskiego przesmyku, gardziela”, czyli charakterystycznego zwężenia rzeki Poprad w okolicach dzisiejszego Międzybrodzia.  Nazwa ta funkcjonowała do końca XVIII w. Sama nazwa Piwniczna pochodzi od „zaciemnionego przez cień gęstego boru wjazdu do miasta od strony północnej”. Istnieje również alternatywne wytłumaczenie nazwy Piwniczna, lecz jest ono jedynie tylko ludowym przekazem utartym w tutejszej tradycji. Otóż różne dawne wzmianki wspominały o tym, że w Piwnicznej i okolicy były miejsca, gdzie istniały jakieś podziemne przejścia, tunele, szyby, lochy itp, które prawdopodobnie można byłoby wiązać z dawnymi legendami. Nazwa Piwniczna obowiązywała do 6 lutego 1998 roku po tej dacie miasto nosi nazwę Piwniczna-Zdrój. Według danych z 31 grudnia 2004 miasto liczyło 5744 mieszkańców.  Jego obszar rozpościera się od wysokości 357 m n.p.m. do 1140 m n.p.m. (podszczytowe partie Wielkiego Rogacza) 1182 m n.p.m. Ważniejsze szczyty w obrębie miasta to : Eliaszówka 1024 m n.p.m., Niemcowa 963 m n.p.m., Granica715 m n.p.m., Kicarz 703 m n.p.m.). Zimą panują tu wspaniałe warunki śniegowe umożliwiające uprawianie sportów zimowych w popularnych ośrodkach narciarskich w Suchej Dolinie, Wierchomli Małej i Kokuszce

 

Najcenniejszym bogactwem miasta są naturalne lecznicze wody mineralne, znane jako „kwaśne wody” . Ich źródła odkryto pod koniec XIX wieku a pierwsi kuracjusze w Piwnicznej pojawili się 1884 r. Wkrótce Piwniczna stała się znanym ośrodkiem letniskowo-wypoczynkowym. Są to wody wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowo-żelaziste. Charakteryzują się wysoką zawartością jonów magnezowych i wapniowych, wykazując działanie neutralizujące sok żołądkowy, a powstający w wyniku reakcji chlorek wapniowy działa przeciwzapalnie. Alkalizacja treści pokarmowej i pobudzanie czynności wydalniczej żołądka przez dwutlenek węgla przyspieszają jego opróżnianie. Działa to korzystnie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżycie żołądka i stanach zapalnych jelit. Wspomagają też leczenie cukrzycy i stanów zapalnych trzustki.

Od czasów lokacji miasta zachował się prawie niezmieniony układ urbanistyczny z czworobocznym rynkiem i wychodzącymi z jego narożników ulicami. W zachodniej pierzei rynku znajduje się ratusz. Na środku rynku znajduje się zabytkowa cysterna z 1913 – studnia, która zaopatrywała mieszczan w wodę do użytku codziennego. Naprzeciw widać kościół parafialny pw. Narodzenia NMP, wybudowany w latach 188186, z kamienia i cegły. Jest to kościół bazylikowy z wieżą i dzwonem z 1523 roku. W prezbiterium zwraca uwagę obraz pędzla Bolesława Barbackiego – Św. Józef z Dzieciątkiem.

Główne atrakcje turystyczne, oprócz narciarstwa, Piwnicznej to :

·         spływ łodziami doliną Popradu,        

·         ponad 280 km tras i oznakowanych szlaków turystycznych dla pieszych, rowerzystów i jazdy konnej,

·         pijalnia wód mineralnych oraz tzw. kopuła, gdzie można zaczerpnąć świeżej wody mineralnej prosto z ujęcia, oraz kilka źródeł na terenie gminy m.in. w Głębokim, Łomnicy, Wierchomli,

·         Muzeum Regionalne , którego bogactwem jest zasobny dział etnograficzny ze zbiorami sprzętu domowego i gospodarskiego, narzędzi rzemieślniczych, strojów i zabytkami dawnego rękodzieła. Unikatową jest największa w Europie kolekcja dawnego sprzętu narciarskiego (gromadzona przez Zygmunta Bielczyka) – nart biegowych i zjazdowych, ukazująca rozwój techniczny tego rodzaju sportowego wyposażenia.

·         Wierchomla – długa połemkowska wieś z cerkwią z 1821 r

·         Szachulcowy pensjonat „Orlęta” z 1897 r.

Możesz również polubić…