Słowo Sportowe o nas, Talent wygrywa ze Śląskiem …

„Sukcesy młodych ciężarowców z Wrocławia

Leszek Rabórski, po Helenie Macherze z sekcji łuczniczej, to kolejny trener, który związał swoje losy z Uczniowskim Klubem Sportowym Talent Wrocław. Pod jego okiem trenują młodzi sztangiści, którzy odnoszą coraz większe sukcesy.

Trener Rabórski z podnoszeniem ciężarów związany jest od 16. roku życia (czyli już ponad 40 lat), kiedy został zawodnikiem Śląska Wrocław. Po ukończeniu studiów wylądował w Burzy, do której wyemigrowała grupa ciężarowców WKS.
– To był początek naszych sukcesów – wspomina Leszek Rabórski. – Byliśmy wtedy jednym z najlepszych ciężarowych klubów w Polsce.
W tym okresie Burza trzykrotnie triumfowała w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, a wszystkie medale trudno byłoby zliczyć.
– Przykro jest wracać do tematu Burzy, która wszystkim byłym zawodnikom i trenerom śni się po nocach (czasami trenerzy podświadomie przedstawiają się jako… Burza – red.) – wspomina trener Rabórski. – Burza była po prostu marką na pomostach, wystarczy wspomnieć kilka nazwisk, np. Jędrę – olimpijczyka z Sydney czy braci Chleboszów, którzy przed odejściem do Śląska trenowali właśnie w Burzy. To była prawdziwa kopalnia talentów. Nie było silnych na sztangistów w wieku juniorskim. Nie trzymaliśmy jednak młodych zawodników kurczowo – szli tam, gdzie mieli lepiej, gdzie dostawali pieniądze i mogli sobie zapewnić jakieś warunki bytowe.
Obecnie sport stał się, jak ogólnie wiadomo, jeszcze bardziej skomercjalizowany, dla idei właściwie nikt już w sporcie nic nie robi. No, chyba że się na początku życiowej drogi młodzież sportem „zarazi”. Jak się „zaraża” młodych ludzi sportowym bakcylem w sekcji podnoszenia ciężarów Talentu Wrocław? W wielu sekcjach narzekają na brak młodzieży…
– Robimy m.in. pokazy w szkołach i w ogóle staramy się wychodzić z podnoszeniem ciężarów na zewnątrz. To są efekty naszej pracy – mojej i Zbigniewa Krzyśkowa, instruktora w Śląsku, potem związanego z Burzą. Niestety, w tym ostatnim klubie sportem przestano się interesować, mimo że to stąd wywodziła się znakomita lekkoatletka – Grażyna Rabsztyn, a na przykład tenis stołowy stał na najwyższym poziomie. Sport stał się w pewnym momencie w Burzy tylko przykrywką, żeby można było czerpać jakieś osobiste korzyści. Co z tego, że sportowcy klubu osiągali coraz lepsze wyniki – im lepsze były osiągnięcia, tym większy problem dla zarządu klubu – mówi Rabórski.
Czasy się zmieniły, trenerzy zmienili barwy, tylko wyniki osiągane przez młodzież pod okiem takich trenerów jak Helena Machera i Leszek Rabórski są wciąż znakomite. Dzieje się tak, choć wielu kojarzy podnoszenie ciężarów z ludźmi niskimi i grubymi, a ciężary w wydaniu pań z… Agatą Wróbel. Prawda jest taka, że większość kobiet trenujących podnoszenie ciężarów, na skutek spalania tkanki tłuszczowej, poprawiła sobie sylwetki. Mitem jest twierdzenie, że jak się trenuje podnoszenie ciężarów, to się nie rośnie.
– Swoje zrobiły opinie lekarskie. Są lekarze, którzy pytają się wprost młodych ludzi: po co ty to trenujesz? Daj sobie spokój, bo nie będziesz rósł czy rosła – denerwuje się trener Rabórski. – Robią w ten sposób krecią robotę, sprawiając wrażenie, jakby nie wiedzieli, że większym zagrożeniem dla zdrowia jest ślęczenie całymi dniami przed komputerem. Podnoszenie ciężarów, co gwarantuję swoim kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, jest dyscypliną mało urazową.
Kto nie wierzy, niech przyjdzie na treningi i zobaczy, jak wyglądają trzy siostry Cichowskie – Elwira – mistrzyni Polski w swojej kategorii wiekowej, Paulina – srebrna medalistka mistrzostw Polski juniorów i Emilia – trzecia na akademickich mistrzostwach kraju. Poza nimi znakomite wyniki osiągają m.in. Magda Sobieraj – trzecia na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, Marlena Zawadzka – wielokrotna medalistka czy Rafał Sławecki – ciągle bez medalu, wiecznie czwarty, ale zapewne tylko do czasu.
Trener Rabórski nie miał kłopotów z odpowiedzią na pytanie, czy bardziej czuje się szkoleniowcem czy wychowawcą młodzieży. Oczywiście, klub pomaga młodym ludziom rozwijać ich talenty, ale nie mniej ważne jest uświadomienie, że nie sport jest w życiu najważniejszy. Każdy ciężarowiec Talentu zdaje sobie sprawę, że własną przyszłość trzeba budować na innych uzdolnieniach.
– Lubimy rywalizować ze Śląskiem, bo to owocuje punktami dla okręgu – konkluduje Leszek Rabórski. – Cieszy mnie, że wygrywamy z nimi już od trzech lat. Trochę ich to złości, ale to zdrowa złość sportowa, pobudzająca do wspomnianej rywalizacji, oczywiście wśród dzieci i młodzieży, bo nas, jako UKS, nie stać na seniorów.
W tych dniach młodzi ciężarowcy Talentu odbierali dyplomy i medale jako najlepszy klub w podnoszeniu ciężarów na Dolnym Śląsku. Zdobyli tyle punktów, że dało to im dziewiąte miejsce w kraju. Trudno się w tej sytuacji dziwić, że Leszkowi Rabórskiemu i ludziom z jego sekcji chodzi po głowach pomysł związany z budową hali. Przykład dali łucznicy Heleny Machery, którzy dopięli celu i od jesieni trenować będą na największym na Dolnym Śląsku torze łuczniczym. Kto wie, może i sen o hali ciężarowców Talentu się zrealizuje. Miejsce w kompleksie Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Szkockiej z pewnością się znajdzie…
WOJCIECH WALCZAK

Najważniejsze osiągnięcia w 2007 roku
Elwira Cichowska złoty medal Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
Paulina Cichowska srebrny medal Mistrzostwa Polski juniorów
Magda Sobieraj brązowy medal Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
Emilia Cichowska brązowy medal Akademickie mistrzostwa Polski kobiet
Rafał Sławecki IV Mistrzostwa Polski juniorów
Joanna Krumin V Mistrzostwa Polski do lat 17
Justyna Dzienis V Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
Laura Łozova V Mistrzostwa Polski juniorów
Marlena Zawadzka V Mistrzostwa Polski juniorów
Paulina Cichowska V Mistrzostwa Polski kobiet
Paulina Krzyśków VI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
Natalia Stachura VI Mistrzostwa Polski juniorów
Joanna Krumin VII Mistrzostwa Polski kobiet
Grażyna Staniec VII Mistrzostwa Polski juniorów
Zespół Talent I VII Puchar Polski kobiet
Elwira Cichowska VIII Mistrzostwa Polski kobiet
Emilia Cichowska IX Mistrzostwa Polski kobiet
Łukasz Zieliński IX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
Anna Rek X Mistrzostwa Polski do lat 17
Aleksandra Krasniewska XI Mistrzostwa Polski do lat 17
Tomasz Dzienis XI Mistrzostwa Polski juniorów
Adam Rek XI Mistrzostwa Polski juniorów
Dariusz Myśliwiec XII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży „

Źródło „Słowo Sportowe” wydanie dolnośląskie
nr 9 z 3.03.2008

Kliknij

Możesz również polubić…