Słowo Sportowe o nas, Talenty z Talentu …

„Łucznictwo – krajobraz po Burzy

Wrocławski klub UKS Talent odnosi sukcesy w łucznictwie i podnoszeniu ciężarów. Wszystko za sprawą trenerów, którzy swoją pasją zarażają młodych ludzi.

Po powodzi w 1997 roku do dolnośląskich klubów sportowych napłynęła druga wielka „fala”, na którą złożyły się dotacje finansowe niezbędne do odbudowania zdruzgotanej przez żywioł substancji materialnej. Jedną z większych dotacji otrzymała Burza Wrocław – klub słynący ze szkolenia młodzieży. Niestety, okazało się, że pewni działacze mają co prawda talent, ale tylko do topienia pieniędzy w błocie. Obiekty przy ul. Kołłątaja wchłonęły 4 mln zł (!) i… sport w Burzy, w porównaniu z nieodległą przeszłością, w zasadzie zamiera. – A przecież tych pieniędzy było tyle, że wszystko można było odtworzyć – mówi Helena Machera, przez długie lata związana z sekcją łuczniczą Burzy. – Niestety, władze klubu zniszczyły wszystko. Burza upadła, a klub sprzedał obiekty łucznicze przy ul. Wilczej. Zwolniono mnie i trenera sekcji podnoszenia ciężarów – wspomina.
Wielu szkoleniowców na miejscu Heleny Machery załamałoby się i po prostu odeszło ze sportu. Na szczęście wyrzuceni z Burzy trenerzy nie zrezygnowali z pasji szkolenia młodzieży i znaleźli swoje miejsce na ziemi. Tym miejscem okazał się Zespół Szkół nr 3 przy ul. Szkockiej we Wrocławiu. – Tam w 2004 roku założyliśmy UKS Talent – opowiada Machera. Dziś UKS Talent plasuje się na drugim miejscu w regionie i na 16. w kraju (!) we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży. W oficjalnym rankingu współzawodnictwa sportowego w 2007 roku UKS Talent został sklasyfikowany na 13. miejscu, ustępując tylko gigantom. W stolicy Dolnego Śląska ten skromny uczniowski klubik jest na miejscu szóstym, depcząc po piętach tradycyjnym potęgom, takim jak Śląsk czy AWF.
Już we wrześniu przy ul. Szkockiej rozegrane zostaną pierwsze zawody na największym dolnośląskim obiekcie łuczniczym (25 stanowisk, tory 90-metrowe) powstającym w błyskawicznym tempie dzięki ofiarności beneficjentów. Na razie teren przeznaczony na tory został zrekultywowany.
To, że istnieje taki klub jak UKS Talent i z powodzeniem rywalizuje z gigantami, jest pochodną prostego faktu – sport w dzisiejszych czasach kwitnie nie tylko tam, gdzie są pieniądze, ale także tam, gdzie nie brakuje autentycznych działaczy, pasjonatów swojej dyscypliny. A do tego grona zalicza się Helena Machera, łuczniczka od blisko trzydziestu lat, odnosząca w przeszłości sukcesy indywidualne, a także znakomita trenerka. – Aktualnie jesteśmy potęgą w łukach bloczkowych – podkreśla pani Machera. – Nie ma od nas lepszych w tej dyscyplinie. Dwa dni temu Marcin Szemiot po raz kolejny został mistrzem Polski, a drużyna od lat praktycznie nie wraca z mistrzostw Polski bez medalu – mówi.
Czołowymi młodzieżowcami UKS Talent są Piotr Gołębiewski, Tomasz Blumensztajn, Piotr Burchart i Sebastian Tomala. Wśród młodzików wybija się talent Dawida Malickiego. To przedstawiciele łuków klasycznych (olimpijskich). W łukach bloczkowych, poza wymienionym już Marcinem Szemiotem, na wyróżnienie zasłużyli: Waldemar Woronko i Bogusław Piekarski – aktualny wicemistrz kraju (przegrał tylko z… Szemiotem).
Czym różni się łucznictwo bloczkowe od olimpijskiego? Łuki bloczkowe – znacznie dziś popularniejsze na świecie, i to do tego stopnia, że prawdopodobnie pojawią się już na igrzyskach olimpijskich w Londynie – mają więcej udogodnień, np. wyposażone są w celowniki optyczne, a strzelanie z nich, ze względu na spusty, porównywalne jest ze strzelectwem sportowym.
Łucznictwo nie jest tanim sportem, jednak chętni mogą być spokojni, bo na etapie szkolenia początkowego sprzętu w Talencie Wrocław dla nich nie zabraknie. Bariery finansowe pojawiają się dopiero przed najlepszymi, wyselekcjonowanymi zawodnikami i tu często ratunkiem okazuje się pomoc finansowa ze strony rodziców. Dość powiedzieć, że wyposażenie zaawansowanego młodzika to wydatek rzędu 5000 złotych (łuk, strzały, kołczany, nasadki itd.). Jeśli więc czujesz, że masz talent, po prostu przyjdź to Talentu (Wrocław, ul. Szkocka 64; szczegółowe informacje: www.ukstalent.pl).
W dwóch sekcjach Talentu trenuje 82 młodych sportowców plus ok. 90 najmłodszych osób w grupach naborowych, z których wyławia się talenty. Najlepsi zawodnicy zostali powołani do kadr narodowych. Medaliści mistrzostw Polski w łucznictwie i w podnoszeniu ciężarów dostali stypendia sportowe od prezydenta Wrocławia.
WOJCIECH WALCZAK
Najważniejsze osiągnięcia w 2007 roku

Łuki klasyczne

personalia osiągnięcie zawody
Dawid Malicki złoty medal Międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików
Paweł Marzec srebrny medal Międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików
Dawid Malicki złoty medal na 30 m Mistrzostwa Polski młodzików
zespół młodzików I miejsce Współzawodnictwo dzieci i młodzieży na D.Śląsku
zespół młodzików IV miejsce Mistrzostwa Polski młodzików
zespół juniorów IV miejsce Mistrzostwa Polski juniorów
Maja Banaszewska-Budek VI miejsce Młodzieżowe mistrzostwa Polski
Karolina Norkowska VI miejsce Młodzieżowe mistrzostwa Polski
Piotr Gołębiewski VIII miejsce Finał Pucharu Polski
Drużyna:
Tomasz Blumensztajn,
Piotr Burchart,
Sebastian Tomala,
Piotr Gołębiewski złoty medal Halowe mistrzostwa Polski juniorów
Łuki bloczkowe
personalia osiągnięcie zawody
Marcin Szemiot 61. miejsce Mistrzostwa świata seniorów
Marcin Szemiot srebrny medal Halowe mistrzostwa Polski seniorów
Bogusław Piekarski srebrny medal Mistrzostwa Polski seniorów
Zespół Talent II srebrny medal Halowe mistrzostwa Polski seniorów
Zespół Talent I brązowy medal Halowe mistrzostwa Polski seniorów
Drużyna:
Bogusław Piekarski,
Marcin Szemiot,
Waldemar Worońko złoty medal Mistrzostwa Polski seniorów

Współzawodnictwo dzieci i młodzieży
sekcji łuczniczej Talentu w 2007 roku
personalia rocznik MMP MPJ MMM
Karolina Norkowska 1985 3
Maja Banaszewska-Dudek 1987 3
Aleksandra Żyłka 1989 0,75
Piotr Gołębiewski 1989 6
Piotr Burchart 1990 2
Tomasz Blumensztajn 1990 2
Sebastian Tomala 1990 2
Dawid Malicki 1993 6
Paweł Marzec 1994 4
Jakub Kozłowski 1993 2
Piotr Grzegorowski 1994 2
Bartosz Tyczewski 1994 2
RAZEM 6 12,75 16 „

Źródło „Słowo Sportowe” wydanie dolnośląskie
nr 8 z 25.02.200

Kliknij

Możesz również polubić…