IV MIĘDZYNARODOWA SPARTAKIADA AMAZONEK                                                                                                                   
Według mitologii greckiej Amazonki to naród lub plemię wojowniczych kobiet. Wywodziły się od boga Aresa i nimfy Harmonii.
Tworzyły społeczność wyłącznie kobiecą. Były narodem niezależnym bardzo walecznym, strzegąc swoich terenów potrafiły pokonać liczniejsze armie męskie. Świetnie władały włócznią i strzelały z łuku. Aby potrzymać swój ród utrzymywały stosunki z cudzoziemcami. Wychowywały tylko potomstwo płci żeńskiej. Sądzono, ze usuwały dziewczętom pierś by nie przeszkadzała w rzucaniu oszczepem i strzelaniu z łuku. Ich nazwa miała się wywodzić właśnie z tej praktyki ( a- bez, mazos pierś).

I pewnie to było powodem przyjęcia nazwy „AMAZONKI” przez kobiety doświadczone przez los, kobiety po mastektomii.

Misją Stowarzyszenia Amazonek z Bogatyni jest proste, lecz uniwersalne założenie – kobieta, która przeszła raka piersi, poświęca swój czas i dzieli się swym doświadczeniem towarzysząc i wspierając inna kobietę, która właśnie jest dotknięta chorobą. Przeszkolone ochotniczki – gotowe nieść nadzieję, wsparcie psychiczne i pomoc kobietom przeżywającym spotkanie z rakiem piersi są do dyspozycji w Stowarzyszeni.

Głównym zadaniem Stowarzyszenia są działania na rzecz kobiet z rakiem piersi zmierzające do ułatwienia im powrotu do normalnego życia, odzyskanie sprawności fizycznej i psychicznej. Celem ruchu jest dostarczanie kobietom chorym emocjonalnego i praktycznego wsparcia, ułatwienia im podejmowania osobistych decyzji i znalezienia motywacji powrotu do zdrowia oraz uzyskania możliwie najlepszej jakości życia. Jednym z istotnych zadań ruchu jest zaznajamianie społeczeństwa z problematyką wczesnego wykrywania raka piersi, leczenia i rehabilitacji.

Siłą tych kobiet jest bycie razem dlatego swoje zadania realizują poprzez : gimnastykę rehabilitacyjną, spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, spotkania z ochotniczkami, spotkania integracyjne, wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, wyjazdy kulturalno-rozrywkowe, działalność oświatową i rekreacyjną.

Właśnie jednym z takich działań jest corocznaMIEDZYNARODOWA SPARTAKIADA AMAZONEK.W tym roku była to już czwarta. Klub nasz został zaproszony by zorganizować turniej łuczniczy, który rozegrano w kategorii Amazonek i pozostałych stowarzyszeń działających na terenie Bogatyni.

Rywalizacja była bardzo zacięta i stała na wysokim poziomie o czym świadczą uzyskane wyniki przedstawione w tabeli . Aby rozstrzygnąć pojedynek o 4 miejsce miedzy Amazonkami z Legnicy i Bolesławca potrzebny był baraż. Oba zespoły uzyskały po 53 pkt. W barażu te pierwsze strzeliły 2 a przeciwniczki 5 i wyżej sklasyfikowano panie z Bolesławca. Wśród Amazonek wygrała drużyna ze Zgorzelca 61 pkt. przed gospodyniami 59 pkt i Częstochową 56 pkt.

W rywalizacji stowarzyszeń wygrał zespół ZOZu z wysokim wynikiem 75 pkt. przed Pracownia Integracyjna ” Bez Barier” 67 pkt. i Towarzystwo Łowiecki Bogatynia 66 pkt.

W tej Spartakiadzie wszyscy byli zwycięzcami !!!

 Zapraszamy do galerii:
http://galeria.ukstalent.pl/main.php?g2_itemId=81413

Możesz również polubić…