MISTRZOSTWA POLSKI JUNIOREK I JUNIORÓW W MROCZY.

Mrocza położona na Wysoczyźnie Krajeńskiej stanowi część historycznej Krajny, ziemi położonej na pograniczu Pomorza i Wielkopolski. Ostatecznie granice tego terenu ukształtowały się w XII wieku , a centrum administracyjnym zostało Nakło. Lesistość Krajny w średniowieczu przekraczała 60 %, a osadnictwo ograniczało się wówczas do dolin rzek i terenów przyjeziornych. Pierwsi ludzie przywędrowali tutaj w okresie mezolitu, czyli ok. 8300 lat p.n.e., a stałe osadnictwo nastąpiło w neolicie i poprzez epokę brązu, żelaza trwało już nieprzerwanie do czasów średniowiecza. Początki państwowości polskiej to przechodzenie na przemian Krajny pod panowanie Pomorza i Polski. Ostatecznie w roku 1136 , kiedy zostały ostatecznie ustalone granice Krajny Mrocza weszła w skład Kasztelani Nakielskiej. Ważnym wydarzeniem dla tego terenu było nadanie Mroczy praw miejskich wg prawa Magdeburskiego przez króla Władysława Jagiełłę w dniu 17 sierpnia 1393 roku. Wiek XV to niszczące region wojny z Zakonem Krzyżackim. Jednak prawdziwym kataklizmem dla tego terenu był w XVII wieku tzw. potop szwedzki, który spowodował ogromne zniszczenia oraz wyludnienie miasta i wsi przyległych. Po pierwszym rozbiorze region wszedł w skład Prus. Powstanie Wielkopolskie, które objęło tez okolice Mroczy przyczyniło się do włączenia w 1920 r. na mocy traktatu wersalskiego tej części Pomorza w skład odrodzonego państwa polskiego.

Właśnie w tej małej miejscowości w województwie kujawsko – pomorskim w dn.22-24.05.09 r odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów. Brało w nich udział 41 kobiet i 101 mężczyzn. Nasz Klub reprezentowało 6 zawodniczek i 2 zawodników.

Wyjeżdzając do Mroczy liczyliśmy przynajmniej na dwa medale .W zeszłym roku w Terespolu zdobyliśmy 4 medale i 62 pkt ( Rafał Sławecki i Elwira Cichowska– srebro, Laura Łozowa i Marlena Zawadzka – brąz ) w tym roku w Mroczy 1 medal srebrny wywalczyła ponownie Elwira Cichowska. W punktacji klubowej kobiet zajęliśmy IV miejsce z 24 punktami, punktacji łącznej miejsce VI z 38 punktami .

Były to bardzo dziwne Mistrzostwa Polski. Na siedem kategorii wagowych kobiet w trzech nie rozdano punktów, a w kategorii do 69 kg nie przyznano tytułu Mistrzyni i Wicemistrzyni Polski ze względu na start tylko 2 zawodniczek. Taka mała ilość startujących zawodniczek rzutowała na punktacje ze względu na zasadę ostatnia jeżeli nie jest ósma nie punktuje. Doświadczyła tego Justyna Dzienis mimo , że była VI nie punktowało ponieważ była ostatnia w tej kategorii wagowej.
Łukasz Zieliński ustanowił dwa rekordy życiowe w rwaniu 110 kg i w dwuboju 243 kg. Paweł Pluta trzy : w rwaniu 110 kg , podrzucie 143 kg i dwuboju 253 kg .

Start naszych reprezentantów należy uznać za udany.

Poniżej przedstawiamy wyniki naszych reprezentantów :
Paulina Krzyśków 89 kat. wag. 48 kg 46,3 kg 32 – 40 = 72 kg VI miejsce 4 pkt,
Justyna Bojdo 89 „ „ „ 43,0 kg nie zaliczyła żadnego podejścia ,